"Zerdeçal hakkında en çok bilimsel araştırma yapılmış baharattır”
Prof Dr Mustafa Birincioğlu

Neden Zerdeçal Ekstresi

Zerdeçalın aktif etken maddesi Curcumin, bir Hint bileşeni olan köriye parlak sarı rengi veren, zerdeçal ve zerdeçal özünün sağlık yararlarını sağlayan maddedir.

Curcumin tek başına alındığında insan vücudunda çok az oranda emilmekte ve bağırsaklardan hızla geçerek vücudtan atılmaktadır. Curcuminin piperin ile kombinasyonunda biyoyararlanımın belirgin şekilde artırdığı gösterilmiştir. Karabiberde bulunan piperinin curcuminin emilimini insanlarda yaklaşık %2000 kat artırdığı kanıtlanmıştır. Bu iki maddenin doymamış yağ asitlerince zengin bir yağ ile birlikte alınması ile bu yararlanımı daha da güçlendirmektedir.

Scientific American dergisinde yayınlanan son dönemlerde yapılmış 100 araştırmanın analiz edildiği incelemeye göre curcumin alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etki göstermekte ve göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatmaktadır.

Curcumin bunların yanında Antioksidan özelliği ile İltihap Önleyici ve Karaciğer Yağlanmasını yok eder. Depresyonda hormonları düzenler, Kalp Hastalıklarında koruyucu bir rol oynarak Eklem İltihaplarında ağrıyı rahatlatır ve Yaşlanma Geciktiri katkı maddesidir.

Sindirim için faydalı ve mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Yararları

Bilimsel kanıtlara dayandırılmış yararları şöyledir. Her bir yararın altında bilimsel kanıt web adresi bulunmaktadır.

Zerdeçal(Curcumin) Güçlü bir iltihap önleyicidir

Curcumin iltihap oluşumunda major rol oynayan birçok melokülün oluşumuna engel olur.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Amerikan JBC Dergisi Elsevier

Kanser Üzerindeki Yararı

Çalışmalar zerdeçalın, baş-boyun, cilt, kalın bağırsak, idrar yolları , rahim ağzı, meme, mide, pankreas kanserlerine karşı etkisinin olabileceğini göstermektedir. Son dönemde yapılan çalışmalar, zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini göstermiştir. Zerdeçalın, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı tespit edilmiştir.

Kurkumin özlü zerdeçalın cilt ve meme kanseri ile savaştığı konusunda sağlam kanıtlar mevcuttur. Aynı zamanda kolon ve prostat kanserinin tekrarlama oranını da azalttığı görülmektedir.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği

Karaciğer Yağlanması Yararları

Zerdeçal ve ihtiva ettiği curcumin, alkole bağlı veya alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarında faydalı etkiler göstermektedir. Obeziteye bağlı karaciğer yağlanmalarına faydalıdır.Karaciğerden toksinleri atmada yardımcı olur.Aşağıdaki linkler bu konudaki klinik ve deneysel çalışmaları göstermektedir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ABD Ulusal S.E. Yayın 2

Depresyona Karşı Yararı

Curcumin beyin BNDF hormon düzeylerini arttırır, bu durum yeni nöronların büyümesini arttırır ve beyindeki çeşitli dejeneratif süreçlerle mücadele eder. Depresyonlu 60 hastada yapılan bir çalışmada curcumin prozac kadar etki göstermiştir ve depresyon semptomlarını azaltmıştır.

PLOS ONe Araştırma

Alzheimer’de Yararı

Curcumin kan-beyin bariyerini geçebilir ve Alzheimer Hastalığının gelişimindeki, patolojik süreçlerde çeşitli iyileşmelere yol açtığı gösterilmiştir.

Wiley Kütüphanesi ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü

Kalp Hastalıklarına Yararı

Curcumin kalp hastalıklarında rol oynayan birçok faktör konusunda faydalı etkileri vardır. Endotel fonksiyonlarını düzeltir ve güçlü bir iltihap karşıtı (antienflamatuvar) ve antioksidan bir ajandır
-Kalp büyümesi
-Kalp yetmezliğinde
-Atriyal Ritim bozukluklarında
Faydalıdır

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü

Diyabete karşı etkili

Zerdeçalın diyabet tedavisinde etkisini konu alan bir araştırma 2009 yılında Biochemistry and Biophysical dergisi tarafından yayınlandı. Bu araştırmada zerdeçalın aktif maddesi Curcumin’in diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtan 500 kat daha etkili olduğu tespit edildi.

Kireçlenmeye karşı etkili

Geleneksel Çin tıbbı ve Hint kökenli Ayurveda, kireçlenme tedavisinde zerdeçal kullanmış. 2012 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma zerdeçalın romatizmal eklem iltihabını tedavide ilaçlardan daha etkili olduğunu tespit etmiş.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü

Yaşlanma Geciktirici Ektileri

Kalp hastalıkları, kanser ve alzheimer gibi hastalıklarda olumlu etkilerinden dolayı yaşam süresinin uzamasına yol açmaktadır. Bu nedenle, curcumin çok popüler bir antiaging katkı maddesi haline gelmiştir.

Bağışıklık ve Yaşlanma Yayınları ingenta Yayınları

Kullanımı

Günde bir çorba kaşığı olarak doğrudan alınabilir.
Salata yada zeytinyağlıların üzerine eklenebilir.
Diğer yağlarla karıştırılarak tüketilebilir.

Sipariş Ver

Prof.Dr. Mustafa Birincioğlu Kimdir?

1963’te Söke’de doğdu. Söke Lisesini 1980 yılında bitirdi. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1996’ da İnönü Üniversitesinden Tıbbi Farmakoloji Uzmanlığı’nı aldı. 1997’de İnönü Üniversitesinde Yrd. Doç. olarak çalışmaya başladı. 1998’de Amerika Birleşik Devletlerine University of South Alabama’ya gitti. Altı ay süre ile kardiyak iskemi ve önkoşullama konularında Prof. Dr. James M. Downey ile çalıştı.

2000 yılında doçent oldu. 2001-2003 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsünde Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu ile DNA hasarı ve onarımı konularında çalıştı. Amerika’da bulunduğu sürede NIH’te klinik araştırmalar, klinik farmakoloji ve Çin bitkileri farmakolojisi konularında eğitim aldı. 2003 yılı sonunda Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’na atandı. 2004-2005 yılları arasında Türk Farmakoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

2006 yılında Profesör oldu. 2007’de Gazi Üniversitesi’nden Akupunktur eğitimi aldı. Ayrıca Birincioğlu Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Ön lisans), Tıbbı ve Aromatik Bitkiler(Ön lisans), İşletme Fakültesi(Lisans) ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi(Tezsiz Yüksek Lisans) mezunudur. Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, 2003-2016 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır.

2010-2014 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüştür. Ayrıca bu dönemde Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı(2014), Güney Ege Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı ve Aydın Kent Konseyi Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.Temel ilgi alanları, kardiyovasküler farmakoloji, klinik araştırmalar, tamamlayıcı tıp, fitoterapi ve akupunkturdur. SCI de yayınlanan dergilerdeki atıf sayısı 2024, H indeksi:18 ve i10-endeksi 23’tür. Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

Basında Zerdeçal Hakkında Çıkanlar

Sipariş Formu
SİPARİŞ ADETİNİ SEÇİNİZ
ÖDEME ŞEKLİNİ SEÇİNİZ
TESLİMAT BİLGİLERİNİ GİRİNİZ